Børn maler vand i Lyseng Svømmebad

Kunstneren Ole Grøn har gennem de sidste to uger hjulpet børn fra Lyseng Fritidsklub med at male et 30 m2 stort vægmaleri, som fredag d. 5. februar kl. 15.00 vises frem for offentligheden.

Pressen og andre interesserede er velkomne til at deltage i fernisering på det store vægmaleri. Det foregår:

Fredag d. 5. februar 2010 fra kl. 15.00 – 16.00.

På Lyseng Svømmebad
Lysengvej 4
8270 Højbjerg

Børnene er glade troppet op i Lyseng Svømmebads aktivitetslokale alle hverdage gennem de to sidste uger og har stolte taget ansvar for den store opgave.

”Det har været en fornøjelse at arbejde sammen med børnene. De har gennem de sidste to uger været utrolig engagerede, vist stort engagement for malerprojektet og været gode samarbejdspartnere. Som med alt kunst har dette været et eksperiment og maleriet er blevet til ud fra børnenes ideer og tanker. Jeg har blot sat rammerne for projektet. Målet har gennem hele projektet været, at når børnene i fremtiden går forbi billedet, er de stolte af resultatet og føler 100 procent ejerskab,” udtaler Ole Grøn.

Vand, hav og badeliv

Fisk, blæksprutter, mennesker, vand, hav, vandmænd, bobler, havfruer, skibe, søstjerner og dykkere er blot nogle af motiverne på det 24,4 meter lange og 1,22 meter høje vægmaleri, der kommer til at pryde Lyseng Svømmebads vægge.

”Vi er glade for at kunne indbyde til fernisering, så alle får mulighed for at se det fantastiske vandunivers, der er skabt af områdets børn. Det er dejligt, at vores unge gæster er med til at gøre et besøg i Lyseng Svømmebad til en endnu mere spændende oplevelse,” udtaler Johan Dahl Mølby, dagligleder Lyseng Svømmebad og fortsætter:

”Det har været en fornøjelse at have Ole Grøn og børnene på besøg og det bliver spændende at se børnenes bud på, hvordan de synes stedet skal indrettes og udsmykkes."

Malerprojektet i Lyseng Svømmebad er kommet i hus i samarbejde med Børnekulturhuset i Århus: En hel kunstner til halv pris.